Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluk Tamiri

Musluk Neden Bozulur?

Musluk tamiri dendiğinde ilk akla gelen bozulan musluklardır. Musluk contasında zaman içinde meydana gelen bazı hasarlar musluğun su damlatmasına sebep olmaktadır.

Plastikten üretilen contalar, aşırı sıcak ve soğuk su aktığında sertleşerek yıpranabilir ve bunun sonucunda da suyu kontrol edemeyen musluk damlatabilir.

Temiz su boruları üzerinden musluğa gelen şebeke suyunda bulunan pislikler, kum tanecikleri, küçük taşlar gibi maddeler musluk ve contaya zarar vererek damlatmasına ve musluk tamiri ihtiyacını doğurabilir.

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Musluk contası tamiri, en başta eskiyen, yıpranan ve zarar gören musluğun su tesisatçısı çağrılarak veya kendi başınıza değiştirilmesi ile yapılır.

Musluk contasının belirli aralıklarla sorun çıkarmasa bile değiştirilmesi musluk bataryası tamiri sürenizi uzatır ve musluk bataryasının da daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Üstelik size su tasarrufu dahi sağlar.

Musluk contasını 2 ağızlı anahtar ve tornavida yardımıyla yapabilirsiniz.

Açık olan musluk vanasını kapatıp suyu kestikten sonra öncelikle musluk başlığı kapaklarını çıkartıyoruz. Düz bir tornavida yardımı ile musluk kapaklarını yerinde çıkarıyor ve başlıkta yer alan vidaları yıldız tornavida yardımıyla gevşetiyoruz. Vidaların gevşemesinin ardından musluk başlığını ellerimiz ile çıkartabiliriz.

2 Numaralı anahtar yardımıyla musluğu yerinden çıkartıyoruz. Ancak çıkartma esnasında salmastraya zarar vermemeye büyük önem gösteriyoruz. Musluk başlıklarının sıkıştırılmasının görevini salmastra üstlenmektedir. Eğer musluk salmastrası zarar görecek olursa musluk kapakları sıkışmaz ve musluk su sızdırır.

Ardından salmastra üstünde yer alan eski contayı düz bir tornavida yardımıyla çıkartıyor ve yeni contayı ellerimiz yardımıyla takıyoruz. Hemen ardından da çıkardığımız musluk başlıklarını tekrar yerine yerleştiriyoruz.

Musluk contası değişimi işleminin hemen ardından kapattığımız vanayı tekrar açıyor ve musluğun damlatmaya devam edip etmediğini kontrol ediyoruz. Eğer musluğumuz hala damlatmaya devam ediyorsa mutlaka profesyonel bir yardıma ve su tesisatçısı hizmetimize ihtiyacınız var demektir. Şayet sorun düşündüğünüzden daha büyük olabilir.

Geç kalmadan ve daha fazla su masrafı çıkartmadan bir an önce uzman bir su tesisatçısı evinize gelerek muslukları kontrol etmeli ve sorunu hızlı ve güvenilir şekilde çözüme kavuşturmalıdır.